Facebook
Twitter
Email
Print

Fenerbahce a avansat în faza grupelor din UEFA Europa League după ce a învins joi cu 4-1 Austria Wien.

Canarii Galbeni au trecut de turul playoff-ului cu un total de 6-1, deoarece câștigaseră prima manșă cu 2-0 în Austria pe 18 august.

Ismail Yuksek de la Fenerbahce a tras primul sânge în minutul 12 pe stadionul Ulker, urmat de Irfan Can Kahveci, care a marcat al doilea gol pentru Yellow Canaries în minutul 44.

Doar două minute mai târziu, Marvin da Graca de la Austria Wien a răspuns în mod similar, înainte ca prima repriză să se încheie.

Kahveci a mai marcat pentru gazde în minutul 70, Mert Hakan Yandas făcând apoi 4-1 în minutul 79, la doar două minute după intrarea în joc.

Sivasspor va intra în faza grupelor UEFA Conference League

Un alt candidat turc, Sivasspor, a pierdut în fața clubului suedez Malmo cu 0-2 și a fost eliminat de ei cu un total de 1-5 în playoff-ul UEFA Europa League de joi.

Veljko Birmancevic în minutul 76 și Isaac Kiese Thelin în minutul 88 au marcat golurile victoriei pentru clubul suedez pe stadionul New Sivas 4 Eylul.

Turcia centrală își va continua călătoria europeană cu fazele grupelor UEFA Conference League.

Tragele la sorți ale grupelor UEFA Europa League și Conference League vor avea loc vineri la Istanbul.